Aggressive

Aggressive czyli jazda agresywna na rolkach to zdecydowanie jedna z najbardziej ekstremalnych odmian in-line skatingu. W dużym skrócie polega ona na wykonywaniu różnych trików takich jak grindy (ślizganie się po rurkach i murkach) oraz skoki na elementach architektury miejskiej lub na specjalnie przygotowanych placach zwanych skatepark’ami. Jest to zdecydowanie dyscyplina dla osób lubiących wysoki poziom adrenaliny.

Poniżej video kompilacja z trikami rolkarzy z całego świata, które nagrane zostały na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Jazda agresywna wymaga od rolkarza przede wszystkim perfekcyjnego opanowania podstaw jazdy oraz specjalistycznego sprzętu.

Więcej na temat rolek do jazdy agresywnej możecie przeczytać tutaj.

Grindy oraz skoki wykonywane są na różnego rodzaju elementach takich jak: schody, murki czy rurki. Ważne aby do danej przeszkody można było bez problemu podjechać oraz odjechać po wykonanym triku. Wybór konkretnego triku jak i miejsca wykonania zależy tylko i wyłącznie od naszych umiejętności oraz kreatywności jaką się wykażemy podczas jazdy. Niestety nie wszystko udaje się od razu czego przykładem jest poniższe video z udziałem jednego z najlepszych rolkarzy na świecie: Nils’a Jansons’a z Łotwy.

Oprócz typowej jazdy na tzw. street’cie, rolkarze agresywni wykorzystują również skateparki – specjalnie zaprojektowane do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach czy BMX obiekty z różnego rodzaju przeszkodami takimi jak: half pipe, quater pipe, fun box czy grind box.

Na skatepark’ach odbywają się również zawody w jeździe agresywnej na rolkach. Jednym z takich event’ów jest Winterclash – największe tylko rolkowe zawody w Europie (i jedne z największych na Świecie):

W Polsce również nie brakuje bardzo dobry rolkarzy agresywnych. Jednym z nich na pewno jest Piotrek Combrzyński – jeden z najbardziej utytułowanych rolkarzy agresywnych w naszym kraju:

Warto również wspomnieć, że od kilku lat coraz więcej rolkarzy agresywnych próbuje swoich sił na tzw. Mega Ramp’ach (również podczas różnego rodzaju show takich jak Nitrco Circus) – czyli olbrzymich skoczniach. Jednym z prekursorów tego typu jest Chris Haffey:

Z roku na rok podejście do aggressivee inline skating’u zupełnie się zmienia. Kiedyś liczyły się zjechanie danej rurki na jak największą ilość rożnych trików, teraz duże znaczenie dla wszystkich rolkarzy ma kreatywność czyli unikalne i oryginalne wykorzystywanie przeszkód oraz łączenie trików w tzw line’y (kilka trików jeden po drugim na różnych przeszkodach). Cały czas jednak najwięcej emocji budzą wyładowane po raz pierwszy triki, których wcześniej nikt nie próbował takie jak np. rekord Guinnessa w najdłuższym skoku na rolkach: