Wybór rolek fitness

Rolki do jazdy fitness to w zasadzie w prostej linii ewolucja rolek do jazdy rekreacyjnej, według zasady: więcej, szybciej, mocniej. Sprzęt tej kategorii posiada wytrzymalszą konstrukcję, z butem dającym lepsze wsparcie stawu skokowego, mocniejszą szyną i większymi oraz twardszymi kołami. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą rezygnować z komfortu oferowanego przez rolki rekreacyjne, ale chcą jeździć szybciej, częściej, na dłuższych dystansach i traktują jazdę jako stały element treningu aerobowego.

Wybór rolek w tej kategorii jest bardzo duży i każdy znajdzie coś dla siebie. W porównaniu do rolek rekreacyjnych, mamy tutaj „nowe twarze”. I tak, lista marek na których rolki fitness warto zwrócić uwagę, poniżej:

doop (to sub-marka Powerslide – specyficzne rolki zakładane na buty. Koncepcja działa bez zarzutu, sprawdziłem osobiście)
Fila
k2
Powerslide
Rollerblade
Roces
Seba

doop swift

doop Swift – rolki fitness zakładane na obuwie

 

Najważniejsza zasada przy wyborze takich rolek, oprócz oczywiście podstaw, typu dobranie modelu i rozmiaru do stopy, to: im większe wsparcie w cholewce, tym lepiej. Na kołach o średnicy 90mm lub więcej – a w tej kategorii mamy nawet rolki z szynami przyjmującymi zestaw 3x110mm – oraz na wyższych szynach gra to kluczowe znaczenie. Jeżeli but będzie się nadmiernie giął w cholewce, nic nam po większych kołach, ponieważ przy odepchnięciu będzie „uciekać” tyle energii, że nie pojedziemy wiele szybciej niż na rolkach rekreacyjnych. Należy postawić nacisk na wygodę (w końcu rolki takie mają się znajdować na naszych nogach nawet i kilka godzin pod rząd) oraz wsparcie stawu skokowego. Dobre przełożenie ruchu nogi na rolkę to podstawa – szyna nie może „pływać” pod butem.

Rollerblade Igniter - rolki fitness z "miękkim" butem

Rollerblade Igniter – rolki fitness z „miękkim” butem

 

Mimo że w kategorii tej nadal dominują tzw. softboot, czyli rolki zbudowane na planie miękkiego buta osadzonego w plastikowym szkielecie (tutaj jednak już solidniejszym, niż w rolkach rekreacyjnych), możemy także spotkać konstrukcje solidniejsze – czyli plastikowe skorupy z wyciąganym linerem. Zapięcia w takich rolkach są zazwyczaj już mocniejszej, bardziej zaawansowanej konstrukcji (np. klamry z elementami metalowymi, asymetryczne systemy sznurowania, wiązanie na metalowe linki etc.).

Warto zwrócić uwagę na szyny, które posiadają upatrzone przez nas rolki. Dobrze, jeżeli mają możliwość regulacji wzdłużnej (czy to za pomocą kilku otworów w szynie, czy to systemem typu X-Slot w rolkach Powerslide) ich położenia, natomiast regulacja ustawienia na boki to niemal konieczność. Z tej prostej przyczyny, że skoro mamy na takich rolkach jeździć często i długo, warto byłoby móc dostosować pozycję szyny pod stopą pod własne upodobania, co znacznie ułatwia sprawę. Moim zdaniem w rolkach tej klasy możemy już śmiało oczekiwać wymiennych szyn frezowanych – choć może nie zawsze z najwyższej półki – a przynajmniej solidnych „wytłoczek” z grubszej niż w rolkach rekreacyjnych blachy aluminiowej – nitowane do buta szyny złożone z dwóch scalonych połówek to nic innego jak cięcie kosztów i brak możliwości jakiejkolwiek ich regulacji. Z producentów którzy zostali wymienieni w tym tekście jedynie k2 uparcie trzymają się takiej koncepcji – jak szyna wypada Ci w nich równo pod stopą i nie gniesz kostek, ok – można brać, ale jak nie, to lepiej celuj w coś innego.

Warto także rozważyć zakup rolek z szyna mieszczącą większe koła niż te dołączone do zestawu (np. koła 80mm w szynie 84mm max czy 90mm w 100mm max etc.). Dzięki temu można się „oswoić” z rolkami na mniej wymagającym zestawie, a po nabyciu odpowiedniego poziomu umiejętności założyć większe koła i cieszyć się szybszą jazdą bez konieczności zmiany całych rolek czy szyny.

PS Vi

Jeden z wielu modeli Powerslide Vi – rolek fitness ze sztywną skorupą i szybkim systemem sznurowania

 

Koła powinny być o twardości minimum 82A, a najlepiej 84A lub nieco więcej, tak by zapewnić jazdę z mniejszymi oporami toczenia i umożliwić rozwinięcie większych prędkości. Łożyska powinny być już relatywnie dobrej klasy, dobrze jeżeli będą serwisowalne – tzn. można je rozebrać na części w celu wyczyszczenia i złożyć. Oczywiście, nadal obowiązuje tu zasada – łożyska to najmniej istotny element całych rolek. Więc jeżeli jakiś model będzie wyposażony w zwykłe ABEC5 – nie jest to podstawa, by go skreślać.

Rolki fitness najczęściej posiadają hamulec, lecz wielu producentów zamieszcza go w pudełku opcjonalnie, czyli zdemontowany. Z racji tego, że rolki fitness są skierowane do osób bardziej zaawansowanych w jeździe, może go nawet nie być – ale spokojnie, jeżeli czujesz, że takowego potrzebujesz, a wybrany przez Ciebie model go nie ma, można dokupić hamulce uniwersalne, pasujące do wielu modeli rolek.

Rolki fitness warto wybrać, jeżeli szukasz sprzętu do częstego użytkowania, chcesz wdrożyć jazdę jako element treningu aerobowego np. zamiast biegania, pokonywać dłuższe dystanse i nie martwić się o to, czy konstrukcja da temu radę. Przy odpowiednim serwisowaniu mogą służyć naprawdę długo. Jeżeli zaczynasz przygodę z jazdą na rolkach i od razu chcesz zacząć na czymś „konkretnym” to warto odpuścić sobie tańsze rolki rekreacyjne i sięgnąć po model z półki fitness, najlepiej na kołach 84mm.