Fitness/Rekreacja

Jazda rekreacyjna to najczęściej uprawiana odmiana jazdy na rolkach i w zasadzie punkt wyjściowy dla zdecydowanej większości rolkarzy – jak szkoła podstawowa, po której wybiera się dalszy kierunek rozwoju. Jazda fitness z kolei to propozycja dla tych, którzy nie chcą się specjalizować, wystarcza im „zwykła” jazda na rolkach, jednak chcą ją uprawiać bardziej na serio. A więc:

Jazda rekreacyjna – to sport uprawiany dla przyjemności, odskocznia od codzienności, miły sposób spędzenia czasu razem ze znajomymi. Coś jak okazyjny wypad na basen, squasha, lodowisko czy ściankę wspinaczkową ze znajomymi – wiemy, że jesteśmy w tym totalnymi amatorami, chodzi tylko o niezobowiązującą, dobrą zabawę. Jazda rekreacyjna nie wymaga dużych umiejętności ani drogiego, wyrafinowanego sprzętu. Niezbędnych podstaw można się nauczyć stosunkowo szybko, jeżeli skorzystamy z pomocy kompetentnego instruktora, który udzieli niezbędnych wskazówek, a rolki przeznaczone do niej są, relatywnie do tych przeznaczonych do innych dyscyplin, bardzo tanie.

Jazda fitness – to traktowanie jazdy na rolkach jako stałego elementu planu treningowego, sportu aerobowego uprawianego regularnie. Z racji tego, że prędkości osiągane tutaj są większe, a trasy dłuższe, wymaga ona wyższego poziomu umiejętności, choć wciąż niczego wyjątkowo wyrafinowanego. Jak każdy rodzaj aktywności którą możemy zaliczyć do szeroko pojętej kategorii „fitness” – także jazda na rolkach świetnie buduje sylwetkę, zwłaszcza dolne jej partie, które są tutaj w ciągłym ruchu. Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie treningu biegowego – podczas niej pracują nieco inne partie mięśni w nogach (i pośladkach), a stawy nie są narażone na przeciążenia, co pozwala im odpocząć. Z tego ostatniego właśnie powodu jest to także doskonały sport dla osób, które cierpią na na problemy z dolnym odcinkiem układu kostnego, lub kręgosłupem – o ile mówimy o jeździe po równych nawierzchniach, wstrząsy na które jest narażone nasze ciało są w zasadzie marginalne.

Rolki przeznaczone do tego stylu muszą wytrzymać częste użytkowanie i być dostatecznie sztywne, by dać wsparcie w kostce przy wyższym środku ciężkości (posiadają większe koła) i większych prędkościach – stąd ich mocniejsza budowa niż rolek rekreacyjnych.

Jazda fitness często jest przedsionkiem do ścigania się w maratonach, które cieszą się dużą popularnością, także w Polsce.