Freestyle Slalom to dyscyplina inline skatingu polegająca na pokonywaniu torów z ustawionych w równej odległości od siebie kubeczków. Jest to dyscyplina bardzo bezpieczna i kreatywna. Co więcej rozpocząć swoją przygodę ze slalomem na rolkach może każdy i prawie na każdych rolkach. Osobom początkującym polecamy portal Między Kubkami, gdzie znaleźć można wszystkie informacja dotyczące zarówno sprzętu jak i filmiki instruktażowe.
Trzonem freestyle slalomu są zawody, które odbywają się w ramach ligi World Slalom Series w następujących kategoriach:
- Freestyle Battle – na 4 różnych torach wykonuje się jak najtrudniejsze triki w określonym czasie. W tym przypadku najwyżej punktowana jest technika.
- Classic – każdy zawodnik wykonuje jeden, wymyślony przez siebie układ do wybranego utworu muzycznego, trwający około niż 1:45-2:00. Jest to kategoria nieco zbliżona do jazdy figurowej z elementami tańca. W tym przypadku wyżej od techniki oceniana jest płynność, styl oraz zgranie z muzyką.
- Slalom Jam – kategoria analogiczna do Classic’a, jednak przejazdy wykonywane są parami.
- Speed – jak sama nazwa wskazuje są to wyścigi, gdzie dwóch rolkarzy ściga się na równoległych torach z kubeczków. Wygrywa szybszy o ile podczas swojego przejazdu nie strąci kubeczków, za które doliczane są karne sekundy.
Każda z tych kategorii podzielona jest na kobiety i mężczyzn oraz dodatkowo podczas zawodów wysokiej rangi pojawia się podział na Juniorów i Seniorów.
W lidze WSSA występuje jeszcze Free Jump oraz Slide – te konkurencje zostaną bliżej opisane w dziale Freeskate.
Video z Mistrzostw Europy, które odbyły się w Warszawie:
Ciekawą informacją jest fakt, iż Polacy we Freestyle Slalomie stanowią ścisłą światową czołówkę. W roku 2014 w rankingu WSSA w pierwszej 20 znalazło się 2 mężczyzn i aż 5 dziewczyn, z czego Klaudia Hartmanis ukończyła sezon na 2 pozycji!
Freestyle Slalom w Polsce zdobywa coraz większe grono fanów – szczególnie amatorów, dla których jazda między kubeczkami to nie tylko trening przez zawodami, ale sposób na podszkolenie swoich rolkowych umiejętności oraz idealna dyscyplina gdzie można wykazać się kreatywnością bez ryzyka kontuzji czy też poszukiwania specjalnego miejsca do jazdy.
Na pewno duży wpływ na popularność tej dyscypliny w Polsce mają takie projekty jak:
- Amatorska Liga Slalomowa I Love Rolki – seria darmowych zawodów slalomowych dla amatorów z wyraźnym zakazem wykonywania trudnych trików oraz startu osobom doświadczonym i sklasyfikowanym wysoko w lidze WSSA.
- Szkółka Rolkowa Wodzu, I Love Rolki oraz kluby Wilki Otwock i Blue Bear Kętrzyn, gdzie bardzo duży nacisk podczas zajęć i warsztatów kładzie się właśnie na naukę Freestyle Slalomu.
- Popularność filmików z Czapla Team i Angeliką Prucnal w internecie. Śmiało można powiedzieć, że produkcje video z ich udziałem widziało już łącznie prawie 1.000.000 osób. Poniższe video widziało już prawie 300.000 internautów:
Dla wielu osób, zaletą jako jest bezpieczna jazda na krótkim i płaskim odcinku terenu, może być elementem odstraszającym od uprawiania tej dyscypliny – nic bardziej mylnego. Zobaczcie jak Ewelina, Paulina oraz Angelika wykorzystały elementy skateparku PTG w Katowicach do jazdy na kubeczkach:
Ewelina i Angelika w powyższym video wykonują krótkie grindy na małym murku – ciekawostką jest to, że podczas kręcenia tego materiału obie dziewczyny po raz pierwszy w życiu miały styczność z rolkami do jazdy agresywnej. Triki wykonały zaledwie po 30 minutach jazdy. Dlaczego? Freestyle Slalom w kolejnych etapach rozwoju rolkarza wymaga perfekcyjnego opanowania podstaw jazdy oraz równowagi, a triki wykonywane na kubeczkach często powiązane są z podskokami, jazdą na jednej nodze czy też na jednym kółku. Opanowanie podstaw freestyle slalomu wpływa bardzo pozytywnie na naukę innych dyscyplin inline skatingu.
Na koniec inny przykład kreatywnego wykorzystania trików slalomowych przez jednego z najbardziej znanych rolkarzy freestyle’owych na świecie: Igor Cheremetieff.