Najistotniejszą rzeczą w tych dyscyplinach jest ich poprawny podział:
Nordic – dyscyplina często niepoprawnie nazywana nartorolkami. Nordic to w dużym skrócie jazda terenowa na rolkach z szyną, do której montowane są pompowane kółka pozawalają na poruszanie się po nawierzchniach niedostępnych dla użytkowników zwykłych rolek. Podstawowym elementem odróżniającym rolki Nordic o typowych Nartorolek (Rollerski) jest ich konstrukcja oparta na:
- Klasycznym bucie rolkowym (często z mocowaniem 195mm pozwalającym na wymianę szyny)
- Specjalnym „wiązaniu”, do którego wkładamy swoje własne obuwie
Oba rozwiązania to propozycje szczególnie dla narciarzy biegowych, którzy poszukują alternatywy na okres poza sezonem. Na rolkach Nordic możliwa jest jazda „łyżwą” lub techniką klasyczną – w tym przypadku nasz sprzęt musi być wyposażony w łożyska jednokierunkowe w tylnych kołach (zapobiegające cofaniu się rolek podczas odepchnięcia) oraz system podnoszonej pięty.
W obu technikach jazdy wymagane są kije. Optymalnie długie kije powinny sięgać brody podczas stania na rolkach. Im krótszy kij tym słabsze odepchnięcie, wymagające mniej siły.
Ponieważ jazda na typowych Nordic’ach dla zwykłych rolkarzy jest dość uciążliwa ze względu na długie szyny – podczas jazdy uderza się kółkiem o kółko, producenci sprzętu do in-line skatingu wprowadzili na rynek rolki Nordic z trzema kółkami i znacznie krótszą szyną. Sprzęt taki ma nieco mniejsze koła, montowane pod całą długością buta – niestety sprawia to, iż stoimy znacznie wyżej niż w przypadku klasycznych rolek Nordic. Pozwalają one na jazdę w terenie bez użycia kijów (oczywiście jazda z kijami jest również możliwa), techniką znaną ze zwykłej jazdy na rolkach.
Co ciekawe tego typu sprzęt nie jest żadną nowością. Firma Rollerblade już w roku 1997 posiadała w swojej ofercie model Coyote do jazdy terenowej, które później został wycofany ze sprzedaży.
Nartorolki (Rollerki) to nazwa samych szyn, do których montowane są wiązania oraz buty z nart biegowych. Jest to sprzęt w 100% dedykowany narciarzom biegowym do treningów pozasezonowych. Stosuje się tam takie same wiązania jak w nartach biegowych. Buty w większości przypadków również są zapożyczone z narciarstwa biegowego, jednak spotykane są też modele dedykowane do Rollerski (bardziej przewiewne). Technika jazda na Rollerski to odwzorowanie technik jazdy na nartach biegowych. Kółka stosowane w Nartorolkach często wykonane są z twardej i gęstej gumy (do tego są bardzo szerokie) – ma to na celu zwiększenie oporów toczenia, a co za tym idzie zwiększenie efektywności treningu. W Rollerski spotyka się również kółka pompowane do jazdy w terenie jak w przypadku Nordic . Rzadziej montowane są kółka wykonane z poliuretanu (takie, jak w rolkach) – są one po prostu za szybkie.
UWAGA: Kije do Nordic skatingu lub Rollerski to nie to samo co kije do Nordic Walkingu. Poza różnicą w długości, kije do jazdy na rolkach muszą być znacznie sztywniejsze i mocniejsze, aby podczas odepchnięcia nie uległy złamaniu.