O nawrocie zajawki do jazdy agresywnej na 8 kółkach możecie poczytać w moim poprzednim artykule. Dzisiejszy text to swojego rodzaju kontynuacja tematu – tym samym zaczynamy cykl artykułów na temat szyn, które według mnie nadają się do bezproblemowej jazdy w setupie Flat.
Trochę historii..
Stary i zapomniany produkt Kizera – szyna Element. Innowacyjna jak na swoje czasy szyna zniknęła z rynku tak szybko jak tylko się pojawiła – swoją premierę miała w Pro rolce Seana Kelso – jednak jej pierwsza edycja miała dość poważne problemy z hardware (śruby były wykonane ze słabego materiału i po prostu się łamały) przez co od samego początku do produktu została przypięta „metka” nieprzemyślanego pomysłu i naturalnie zniknęła ze sprzedaży. Kilka miesięcy później poprawiona wersja wróciła na półki sklepowe jako Pro model Jepha Howarda oraz Bennego Harmanusa, ale nie wzbudziła zamierzonego zainteresowania…
Dlaczego chciałem jej spróbować?
Pierwszym powodem jest konstrukcja samej szyny – Kizer Element to aluminiowy core + plastikowe sidewalle. Nie rozumiałem założenia aluminiowych szyn – takie rozwiązanie wydawało mi się zupełnie nie potrzebne. Kiedyś przypadkiem przejechałem się na rolkach freeskate Powerslide Imperial, które były wyposażone właśnie w sztywne, metalowe szyny, zauważyłem kolosalną różnicę w transferze energii a co za tym idzie w utrzymaniu prędkości – dzięki metalowej szynie rozpędzałem się szybciej przy znacznie mniejszym nakładzie siły. Różnica jest naprawdę duża – szyny są maksymalnie sztywne – dodatkowo bardzo mi ułatwia to wykonywanie wszelkich trików na jednym kółeczku (toe roll, heel roll).
Kolejnym czynnikiem który przekonały mnie do Elementów jest ich H-Block oraz rozstaw samych kółek w szynie. Wymienny H-Block jest dwustronny – z jednej strony groove jest głębszy i szerszy (optymalny pod setup Anti-Rocker) a z drugiej jest płytki i wąski (idealny do Flat). Ponadto kółka są maksymalnie przesunięte na „końce” szyn przez co sama przestrzeń z groove`em jest naprawdę spora (przypomina to trochę szyny Ground Control Hi-Lo). O zaletach takiego rozwiązania nie muszę chyba pisać – spokojnie przeszedłem z kółek 52 mm na 56 mm i nadal nic na murkach „nie zacina„.
Następnie mamy soulowe Sidewalle – są symetryczne więc można je zamieniać do woli stronami – do tej pory jak zajechałem szynę na soule to po jej obróceniu sama „ścianka soulowa” była nowa ale groove zostawał zużyty. W Elementach ścianki i H-blocki można zamieniać niezależnie – więc szyna może służyć bardzo długo.
Dodatkowo sidewalle mają spore „wypustki” do cess slide na całej długości – podobne rozwiązane mamy teraz w szynach Symetrics i działa to rewelacyjnie – zero zacięć kółkami przy cess slidach. Na koniec warto też wspomnieć o śrubach do kółek – Elementy mają nagwintowane otwory na śruby przez co śruby są „jednostronne” i do ich zakręcenia wystarczy jeden klucz imbusowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminujecie wszelkie klekotanie, luzy w szynach i jego hardware – rolki będą super ciche, ponadto nic się nie odkręca.
Wady
Na siłę można przyczepić się do kwestii wizualnej – fakt szyna wygląda na trochę toporną, ale metalowy Core można łatwo przemalować, zmienić kolor H-blocka i całość prezentuje się o niebo lepiej. Nie da się też ukryć, że teoretycznie szyny są cięższe, lecz jak pisałem już wiele razy waga szyn czy tam całych rolek w praktyce ma dla mnie bardzo małe znacznie – po prostu podczas jazdy te kilka gramów w jedną czy w drugą stronę są dla mnie niezauważalne.
Podsumowując – szczerze polecam wypróbować szyny Kizer Element. W porównaniu do szyn 50/50 opisywanych wcześniej, Elementy jak i części zamienne są nadal dostępne, a ich cena jest na tyle przystępna, że można zaryzykować – nawet jeżeli nie masz zajawki na jazdę na 8 kółkach to produkt daje tyle możliwości ustawień, że można z łatwością zaadoptować ją do własnych potrzeb.
Dostępne opcje:
Flat – 4 x 58 mm (Max),
Anti Rocker – Zewnętrzne max 62 mm,
Długość Szyny – Rozmiar L : 30 cm
Długość Szyny – Rozmiar S : 27 cm
Szerokość H-Blocka Rozmiar L: 9 cm
Szerokość H-Blocka Rozmiar S: 6,5 cm
Zapraszam do dyskusji i podzielenia się swoimi opiniami – może, ktoś z was ma swój ulubioną szynę do ustawienia Flat?
Basza
[…] do tematu szyn sprawdzających się w ustawieniu FLAT. Sezon 2015 przejeździłem na szynie Kizer Element – według mojej opinii dotychczas najłatwiejszego rozwiązania do bezstresowego grindowania na […]