Szyny do setupu Flat cz.1 – Kizer Element

O nawrocie zajawki do jazdy agresywnej na 8 kółkach możecie poczytać w moim poprzednim artykule. Dzisiejszy text to swojego rodzaju kontynuacja tematu –  tym samym zaczynamy  cykl artykułów na temat szyn, które według mnie nadają się do bezproblemowej jazdy w setupie Flat.

Trochę historii..

Stary i zapomniany produkt Kizera – szyna Element. Innowacyjna jak na swoje czasy szyna zniknęła z rynku tak szybko jak tylko się pojawiła – swoją premierę miała w Pro rolce Seana Kelso – jednak jej pierwsza edycja miała dość poważne problemy z hardware (śruby były wykonane ze słabego materiału i po prostu się łamały) przez co od samego początku do produktu została przypięta „metka” nieprzemyślanego pomysłu i naturalnie zniknęła ze sprzedaży. Kilka miesięcy później poprawiona wersja wróciła na półki sklepowe jako Pro model Jepha Howarda oraz Bennego Harmanusa, ale nie wzbudziła zamierzonego zainteresowania…

Kizer Element / Overview

Dlaczego chciałem jej spróbować?

Pierwszym powodem jest konstrukcja samej szyny – Kizer Element to aluminiowy core + plastikowe sidewalle. Nie rozumiałem założenia aluminiowych szyn – takie rozwiązanie wydawało mi się zupełnie nie potrzebne. Kiedyś przypadkiem przejechałem się na rolkach freeskate Powerslide Imperial, które były wyposażone właśnie w sztywne, metalowe szyny, zauważyłem kolosalną różnicę w transferze energii a co za tym idzie w utrzymaniu prędkości – dzięki metalowej szynie rozpędzałem się szybciej przy znacznie mniejszym nakładzie siły. Różnica jest naprawdę duża – szyny są maksymalnie sztywne – dodatkowo bardzo mi ułatwia to wykonywanie wszelkich trików na jednym kółeczku (toe roll, heel roll).

Kizer Element/ H-Block Kizer Element / H-BlocksKolejnym czynnikiem który przekonały mnie do Elementów jest ich H-Block oraz rozstaw samych kółek w szynie. Wymienny H-Block jest dwustronny – z jednej strony groove jest głębszy i szerszy (optymalny pod setup Anti-Rocker) a z drugiej jest płytki i wąski (idealny do Flat). Ponadto kółka są maksymalnie przesunięte na „końce” szyn przez co sama przestrzeń z groove`em jest naprawdę spora (przypomina to trochę szyny Ground Control Hi-Lo). O zaletach takiego rozwiązania nie muszę chyba pisać – spokojnie przeszedłem z kółek 52 mm na 56 mm i nadal nic na murkach „nie zacina„.

Następnie mamy soulowe Sidewalle – są symetryczne więc można je zamieniać do woli stronami – do tej pory jak zajechałem szynę na soule to po jej obróceniu sama „ścianka soulowa” była nowa ale groove zostawał zużyty. W Elementach ścianki i H-blocki można zamieniać niezależnie – więc szyna może służyć bardzo długo.
Kizer Element / Side WallsDodatkowo sidewalle mają spore „wypustki” do cess slide na całej długości – podobne rozwiązane mamy teraz w szynach Symetrics i działa to rewelacyjnie – zero zacięć kółkami przy cess slidach. Na koniec warto też wspomnieć o śrubach do kółek – Elementy mają nagwintowane otwory na śruby przez co śruby są „jednostronne” i do ich zakręcenia wystarczy jeden klucz imbusowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminujecie wszelkie klekotanie, luzy w szynach i jego hardware – rolki będą super ciche, ponadto nic się nie odkręca.

Wady

Na siłę można przyczepić się do kwestii wizualnej – fakt szyna wygląda na trochę toporną, ale metalowy Core można łatwo przemalować, zmienić kolor H-blocka i całość prezentuje się o niebo lepiej. Nie da się też ukryć, że teoretycznie szyny są cięższe, lecz jak pisałem już wiele razy waga szyn czy tam całych rolek w praktyce ma dla mnie bardzo małe znacznie – po prostu podczas jazdy te kilka gramów w jedną czy w drugą stronę są dla mnie niezauważalne.

Kizer Element / Pro Jeph Howard Kizer Element / Core Kizer Element / PartsPodsumowując – szczerze polecam wypróbować szyny Kizer Element. W porównaniu do szyn 50/50 opisywanych wcześniej, Elementy jak i części zamienne są nadal dostępne,  a ich cena jest na tyle przystępna, że można zaryzykować – nawet jeżeli nie masz zajawki na jazdę na 8 kółkach to produkt daje tyle możliwości ustawień, że można z łatwością zaadoptować ją do własnych potrzeb.

 

 

Dostępne opcje:

Flat – 4 x 58 mm (Max),
Anti Rocker – Zewnętrzne max 62 mm,

Długość Szyny – Rozmiar L : 30 cm
Długość Szyny – Rozmiar S : 27 cm

Szerokość H-Blocka Rozmiar L: 9 cm
Szerokość H-Blocka Rozmiar S: 6,5 cm

Zapraszam do dyskusji i podzielenia się swoimi opiniami – może, ktoś z was ma swój ulubioną szynę do ustawienia Flat?

Basza

 

Komentarze